Korzyści z uprawiania joggingu i biegania

Korzyści z uprawiania joggingu i biegania

Istnieją pewne różnice między joggingiem a bieganiem. Oba poprawiają zdrowie układu sercowo-naczyniowego i pomagają organizmowi trawić jedzenie. Różnice między nimi mogą prowadzić do różnych rezultatów, ale zawsze powinieneś być pewien, że skonsultujesz się z profesjonalistą fitness przed podjęciem decyzji, która jest dla Ciebie odpowiednia. Wymienione poniżej są niektóre z korzyści każdego z nich. Jeśli jesteś zainteresowany rozpoczęciem programu ćwiczeń, możesz chcieć przeczytać ten artykuł, aby dowiedzieć się, jaka jest najlepsza pora dnia, aby rozpocząć jogging.

Ten artykuł jest wynikiem naszej współpracy z skijumper.pl

W porównaniu ze sprintem

W porównaniu z joggingiem, sprint wymaga więcej energii, a nowi biegacze mogą spotkać się z uszkodzeniem stawów. Wymaga też większej pracy serca, przez co może nie być odpowiedni dla osób z chorobami układu krążenia lub nadciśnieniem. Najbezpieczniejszym sposobem na sprint jest przestrzeganie właściwej formy biegowej, która obejmuje uderzanie piętą jako pierwszą i poruszanie stopami na boki. Biegacze powinni ćwiczyć dobrą formę biegu, aby uniknąć bólu kolan, ponieważ może to zwiększyć ryzyko kontuzji.

Istnieją pewne oczywiste różnice między joggingiem a sprintem, takie jak prędkość i intensywność. Chociaż biomechanika i sposób myślenia są podobne, istnieje kilka istotnych różnic. Ci, którzy wykonują sprinty, często osiągają wyniki szybciej niż ci, którzy biegają powoli. Te dwie różne formy ćwiczeń celują w różne grupy mięśni. Sprint poprawia system metaboliczny w organizmie, podczas gdy jogging poprawia równowagę.

Poprawia zdrowie układu krążenia

Istnieje wiele korzyści z regularnych ćwiczeń aerobowych, a jogging i bieganie to dwie popularne formy ćwiczeń, które mogą znacznie poprawić zdrowie układu krążenia. Ćwiczenia takie jak jogging i bieganie mogą wzmocnić Twoje serce i płuca, obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć tętno spoczynkowe. Jako część kompleksowej rutyny ćwiczeń, trzy do czterech dni biegania lub joggingu może całkowicie zmienić Twój styl życia.

Regularna aktywność fizyczna oparta na treningu cardio zwiększa krążenie krwi wokół serca. W rezultacie serce otrzymuje więcej krwi na jedno uderzenie, co pomaga zapobiegać atakom serca. Ćwiczenia zwiększają również fizyczne połączenia między małymi naczyniami krwionośnymi, dzięki czemu mają one większe predyspozycje do efektywnego transportu krwi. Może to zapobiec atakom serca poprzez zmniejszenie złogów tłuszczu i innych czynników, które mogą uszkodzić tętnice otaczające serce. Regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych poprawia krążenie i może nawet obniżyć ciśnienie krwi.

Poprawia trawienie

Spacer, jogging, jazda na rowerze i inne formy aktywności fizycznej są dobre dla Twojego trawienia. Należy jednak uważać, by nie przesadzić, ponieważ niektóre rodzaje aktywności fizycznej mogą być szkodliwe dla układu pokarmowego. Najlepszym sposobem na rozruszanie ciała jest znalezienie pretekstu do codziennego wychodzenia na zewnątrz, a pies jest świetnym towarzyszem spacerów. Możesz również wydłużyć swoją trasę spacerową, wydłużając ją do centrum handlowego lub do sklepu.

Możliwe jest uzyskanie problemów żołądkowo-jelitowych, które mogą wpływać na ogólny stan zdrowia i codzienne życie, w tym zaparcia, biegunki i wzdęcia. Ten artykuł zawiera duże badanie uczestników z zapaleniem uchyłków, którzy biegali z różną prędkością i wypełniali kwestionariusze. Pomimo negatywnych konotacji biegania, jest to świetny sposób na utrzymanie ogólnego zdrowia jelit. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie biegałeś, możesz zacząć już dziś, robiąc wszystko, by Twój układ pokarmowy pracował prawidłowo.

Poprawia krążenie krwi

Jeśli chcesz poprawić krążenie krwi, jogging i bieganie to doskonałe opcje. Nie tylko jogging zwiększa tętno, ale także poprawia krążenie krwi w całym organizmie. Regularnie uprawiany pomaga zapobiegać gromadzeniu się płytki nazębnej w tętnicach, co prowadzi do zmęczenia, bólu i skurczów mięśni. Oprócz korzyści dla układu krążenia, krew krąży w całym organizmie, dostarczając składniki odżywcze i tlen do każdej części ciała. Pobudzając krążenie, jogging i bieganie mogą zapobiec takim problemom.

Przepływ krwi zaczyna się w Twoim sercu. Serce pompuje krew w całym ciele w ciągu około minuty. Ponieważ serce jest najważniejszym mięśniem w Twoim organizmie, jogging i bieganie są korzystne dla jego krążenia. Ważne jest jednak, aby przed podjęciem jakichkolwiek energicznych ćwiczeń skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz problemy z sercem. Ma to na celu upewnienie się, że nie robisz żadnych szkód dla swojego serca.

Poprawia zdrowie płuc

Jeśli kiedykolwiek chciałeś biegać godzinami, prawdopodobnie słyszałeś, że jogging i bieganie poprawia zdrowie płuc. Choć korzyści z tych aktywności jest wiele, najważniejszym czynnikiem jest to, jak dużo ćwiczeń możesz tolerować. Chociaż możesz mieć duszności, gdy po raz pierwszy zaczniesz biegać, wkrótce będziesz w stanie zsynchronizować swój oddech z krokami. W miarę oswajania się z bieganiem Twoje płuca nauczą się dostarczać więcej tlenu do krwiobiegu, jednocześnie eliminując produkt odpadowy – CO2.

Bieganie i jogging poprawiają zdrowie płuc, ponieważ zwiększają ich pojemność, dzięki czemu są bardziej wydajne. Podczas ćwiczeń Twój organizm jest w stanie przetransportować więcej tlenu, który jest niezbędny do procesów metabolicznych. Oznacza to, że będziesz mógł ćwiczyć bardziej energicznie bez odczuwania duszności. Co więcej, jogging i bieganie w naturze jest łatwiejsze dla organizmu niż w gorącym otoczeniu, co sprawia, że łatwiej jest Ci zabraknąć tchu.

Poprawia zdrowie ścięgien

Istnieje kilka ważnych czynników, które należy rozważyć przy określaniu, jak poprawić zdrowie ścięgien podczas joggingu i biegania. Istotne jest, aby rozpoznać, że tendinopatia jest bardziej prawdopodobna w pewnych porach dnia niż w innych. Ważne jest również, aby mieć świadomość, że niektóre rodzaje tendinopatii mogą być gorsze w określonych porach dnia, podczas gdy inne mogą być mniej wrażliwe w innych godzinach. Na szczęście dostępne są różne opcje leczenia.

Właściwy schemat zarządzania obciążeniem jest istotną częścią utrzymania zdrowia ścięgien podczas joggingu i ćwiczeń. Poprzez zmniejszenie obciążenia ścięgna podczas ćwiczeń, zmniejszasz prawdopodobieństwo jego nadmiernego rozciągnięcia i spowodowania urazu. Metodyczna rutyna treningowa, która łączy specyficzną dla biegaczy siłę i kondycję z odpowiednim programem biegowym pomoże zapobiec temu problemowi.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *