Czy Jogging jest lepszy od chodzenia?

Czy Jogging jest lepszy od chodzenia?

Jeśli szukasz ćwiczenia, które pomoże Ci schudnąć, czy jogging jest lepszy od chodzenia? Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, prawdopodobnie stwierdzisz, że chodzenie ma więcej korzyści niż jogging. Oba rodzaje ćwiczeń będą tonować twoje nogi i poprawiać zdrowie ścięgien. I, oba pomagają zmniejszyć ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny – fragment ten jest wynikiem działań ekipy serwisu clujvet.ro. Jednak jeśli jesteś nowy w fitnessie, możesz zastanawiać się, czy jogging jest dla ciebie lepszy. W tym artykule przyjrzymy się niektórym zaletom każdego z nich.

Bieganie spala więcej kalorii na minutę niż chodzenie

Podczas gdy chodzenie i bieganie wykorzystują te same mięśnie, ilość energii wydatkowanej podczas wykonywania każdego z nich różni się. Chodzenie wymaga mniej energii, ale za to spala więcej kalorii, natomiast bieganie wymaga więcej energii, by pokonać ten sam dystans. Chodzenie wymaga również mniejszej intensywności, podczas gdy bieganie zwiększa ilość stresu nakładanego na mięśnie i spala więcej kalorii. W związku z tym chodzenie jest dobrym wyborem dla osób, które chcą schudnąć i zyskać formę.

Ogólnie rzecz biorąc, zarówno chodzenie, jak i bieganie wymagają więcej energii i spalają więcej kalorii na minutę. Dzieje się tak dlatego, że bieganie wymaga intensywnego oddychania, co oznacza, że podczas aktywności zużywa się więcej tlenu. Z drugiej strony, chodzenie nie wymaga takiej samej ilości produkcji ATP. Kolejną istotną różnicą między chodzeniem a bieganiem jest „afterburn”, czyli spalanie kalorii nawet po zaprzestaniu ćwiczeń. Biegacze mają dłuższe spalanie niż spacerowicze, trwające pięć minut dłużej.

Jogging poprawia zdrowie ścięgien

Jeśli cierpisz na zapalenie ścięgien, możesz zastanawiać się, w jaki sposób jogging może poprawić ich stan. Chociaż zapalenie ścięgna jest poważnym schorzeniem z bolesnymi objawami, to często możesz uprawiać cross-trening, gdy cierpisz na zapalenie ścięgna. Wybierając ćwiczenia do wykonania, wybierz działania o niskim obciążeniu, takie jak pływanie, jazda na rowerze i wygodna praca na siłowni. Aby ścięgno szybko wróciło do zdrowia, należy wybierać ćwiczenia o niskim obciążeniu i oceniać postępy na podstawie tego, jak ścięgno czuje się podczas i po ćwiczeniach.

Fizykoterapia to kolejny sposób, aby pomóc ścięgnom przystosować się do rosnących obciążeń. Można to zrobić poprzez stopniowe zwiększanie intensywności treningu i przebiegu. Długość i intensywność treningu ekscentrycznego będzie jednak różna u poszczególnych osób. Trening siłowy pomoże zapobiec przyszłym problemom poprzez poprawę kwestii biomechanicznych. Prawidłowe obciążenie może trwać miesiąc lub dwa, zanim ścięgno zacznie się goić. Po rozpoczęciu procesu gojenia, jogging jest idealnym ćwiczeniem, aby zwiększyć przebieg i uniknąć zapalenia ścięgna.

Pomaga tonować nogi

Istnieje wiele korzyści z joggingu, aby tonować nogi. Oprócz zwiększenia sprawności sercowo-naczyniowej, jogging pomaga tonować mięśnie i zrzucić nadmiar tłuszczu na nogach. Pomaga również budować chude mięśnie na dolnej części ciała. Jeśli poważnie myślisz o budowaniu stonowanych nóg, powinieneś włączyć trening interwałowy, aby spalić dodatkowe kalorie i stonować mięśnie. W ten sposób możesz naprzemiennie wykonywać szybkie i wolne biegi. Interwały na wzgórzu są również skuteczne w tonowaniu łydek i pośladków.

Wytonowane nogi to świetny sposób na poprawę ogólnego stanu zdrowia i kondycji. Silniejsze nogi oznaczają mniejsze ryzyko bólu pleców i urazów kręgosłupa. Silniejsze łydki zapobiegają zwichnięciom stóp. Prawidłowa forma biegu przeciwdziała również negatywnym skutkom siedzenia i złej postawy. Aby uzyskać bardziej intensywne ćwiczenia, wypróbuj biegi HIIT, sprinty i biegi pod górę. Te treningi błyskawicznie ujędrnią Twoje nogi.

Zmniejsza ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn

Istnieje wiele korzyści zdrowotnych wynikających z uprawiania joggingu, takich jak niższe wskaźniki wczesnej śmierci. Nowe badanie sugeruje, że jogging może zmniejszyć ryzyko wczesnej śmierci o około 25 procent. Wyniki są zgodne z wcześniejszymi badaniami, w których stwierdzono mieszane rezultaty. Wyniki systematycznego przeglądu, który obejmował metaanalizy 14 badań, które śledziły zdrowie 232 149 osób w ciągu 5 do 35 lat, są już dostępne.

Istnieje kilka ważnych zastrzeżeń do tych ustaleń. Po pierwsze, bieganie może nie być dla każdego. Osoby, które regularnie ćwiczą, a zwłaszcza te, które biegają, mają niższe ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn. Należy jednak zauważyć, że wyniki tej metaanalizy mogą nie być rozstrzygające, ponieważ badanie skupiło się tylko na niewielkiej liczbie uczestników. Niemniej jednak badanie pokazuje, że jogging może zwiększyć długość życia wielu osób.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *