Czy bieganie na co dzień jest złe?

Ile kalorii spala jogging przez 30 minut?

Niektóre badania pokazują, że codzienne bieganie może zwiększyć ryzyko wystąpienia urazów związanych z nadużyciem. Wynika to z faktu, że może mieć negatywne konsekwencje, w tym utratę snu i motywacji. Inne badanie wskazuje, że codzienne bieganie może poprawić funkcjonowanie Twoich płuc. Mimo to, czy codzienne bieganie jest złe? Oto co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz biegać. To, czy codzienne bieganie jest korzystne czy złe, zależy od Twoich celów i sytuacji osobistej. Wtedy zdecyduj, czy warto.

Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z trenersportu.pl

Codzienne bieganie zwiększa ryzyko urazów związanych z nadużywaniem

Chociaż codzienne bieganie jest doskonałym sposobem na uzyskanie formy i utrzymanie ogólnej sprawności fizycznej, wiąże się również z pewnym ryzykiem. Codzienne bieganie zwiększa ryzyko wystąpienia urazów związanych z nadużywaniem, ponieważ ćwiczenia o dużej sile uderzenia obciążają organizm. W połączeniu z brakiem dni na odpoczynek, bieganie może powodować szereg problemów, w tym złamania kości, shin splints, a nawet łzy mięśni. Oprócz tych zagrożeń, codzienne bieganie może powodować kontuzje związane z nadużywaniem, więc powinieneś ograniczyć ilość biegania do trzech do pięciu razy w tygodniu. Regularne bieganie jest korzystne dla ogólnej kondycji i samopoczucia, ale powinieneś również unikać codziennego biegania, jeśli jesteś podatny na złamania stresowe.

Biegacze powinni również skonsultować się z lekarzem w sprawie wszelkich słabości, które mają. Jeśli podejrzewają problem, lekarz może przepisać ćwiczenia, które pomogą im poprawić siłę i zapobiec urazom. Na przykład, lekarz może zalecić ćwiczenia z podnoszeniem ciężarów, które pomogą Ci wzmocnić Twoje słabe mięśnie. Lekarz może również pokazać prawidłową technikę, aby uniknąć bólu kolana. Jeśli nie masz lekarza, pobieranie lekcji i modyfikacja rutyny treningowej może pomóc Ci uniknąć tych urazów.

Urazy związane z nadużyciem zdarzają się powoli. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że spowodowałeś uraz, dopóki nie poczujesz stopniowego początku bólu i podrażnienia. Niektóre z tych urazów mają daleko idące konsekwencje, takie jak powodowanie nieprawidłowych nawyków, które utrudniają ich zaprzestanie. Te schorzenia mogą prowadzić do poważnych komplikacji, jeśli pozostaną nieleczone. Na przykład zapalenie ścięgna Achillesa może spowodować jego zerwanie, co wymaga operacji.

Może spowodować utratę motywacji

Możesz stwierdzić, że codzienne bieganie jest trudne. Przekonasz się, że Twoje ciało jest stale w stanie „walki lub ucieczki”, co hamuje proces regeneracji. Stały stan „walki lub ucieczki” powoduje wypalenie fizyczne i psychiczne. Aby wrócić na właściwe tory, spróbuj biegać rano, podczas przerwy na lunch lub po pracy. Spróbuj dołączyć do klubu biegowego lub meetupu, albo po prostu biegaj dla zabawy. W tygodniu biegaj na krótkich dystansach, a dłuższe biegi zachowaj na weekendy.

Źródłem braku motywacji może być choroba psychiczna. Jeśli czujesz się przygnębiony lub niespokojny, Twój brak motywacji może być oznaką innego problemu. Jeśli zdrowie psychiczne jest czynnikiem, rozważ szukanie pomocy. Twój lekarz może wykluczyć problemy fizyczne i skierować Cię do specjalisty od zdrowia psychicznego, aby zająć się wszelkimi problemami leżącymi u podstaw. Terapia i leki mogą być konieczne, a programy terapii online mogą być pomocne.

Może powodować utratę snu

W ostatnim badaniu ponad połowa biegaczy stwierdziła, że ich problemem numer jeden jest brak snu. Nie jest to niespodzianką, biorąc pod uwagę, jak dużo snu potrzebuje biegacz, aby osiągać najlepsze wyniki. Brak snu jest poważnym problemem dla bezpieczeństwa publicznego, ponieważ senność może upośledzać czas reakcji i spowalniać go do tego stopnia, że jest tak samo szkodliwa jak prowadzenie samochodu po pijanemu. Według National Highway Traffic Safety Administration, brak snu jest odpowiedzialny za ponad sto tysięcy wypadków samochodowych rocznie i ponad tysiąc zgonów związanych z wypadkami w Stanach Zjednoczonych każdego roku. Problem ten jest szczególnie dotkliwy wśród młodszych kierowców. Wypadki w miejscu pracy również mogą być ogromnym problemem, a badania pokazują, że osoby skarżące się na nadmierną senność w ciągu dnia częściej uczestniczą w wielu wypadkach przy pracy i biorą więcej dni chorobowych niż osoby, które tego nie robią.

Może poprawić funkcjonowanie Twoich płuc

Jako początkujący, zacznij od 30 minut umiarkowanych ćwiczeń przez pięć dni w tygodniu. Przez pierwsze kilka tygodni spaceruj wartko i stopniowo zwiększaj prędkość do joggingu. Wspólne chodzenie i jogging zwiększają pojemność płuc i poprawiają krążenie. Poprzez stopniowe zwiększanie intensywności sesji joggingu, zauważysz wzrost wytrzymałości i zwiększoną pojemność płuc. Ponadto chodzenie pomaga pozbyć się kwasu mlekowego, który może sprawić, że mięśnie będą spuchnięte i obolałe.

Regularna umiarkowana aktywność również pomoże Twoim płucom prawidłowo funkcjonować. Co więcej, poprawi to zdrowie Twojego serca i Twoje samopoczucie. Osoby, które doświadczają zadyszki podczas ćwiczeń, mogą dołączyć do klubów oddechowych, aby uzyskać motywację i porady. Kluby te nauczą Cię prawidłowych technik oddychania i zachęcą Cię do dalszego ich wykonywania. Kiedy już opanujesz te techniki oddychania, czas zacząć biegać. Twoje płuca będą ci wdzięczne. Upewnij się tylko, że nie przesadzisz.

Osoby z chorobami płuc często zgłaszają, że podczas ćwiczeń czują się zdyszani lub pozbawieni oddechu. Co więcej, obawa ta może powodować, że w ogóle nie podejmują regularnych ćwiczeń. W rezultacie nie są one tak sprawne fizycznie, a ich codzienne czynności stają się trudniejsze. Dlatego ważne jest, aby zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Gdy zaczniesz, wkrótce zauważysz różnicę. Jeśli chodzi o poprawę zdrowia płuc, istnieje wiele korzyści. Będziesz zaskoczony, jak wiele Twoje płuca mogą skorzystać z biegania.

Może poprawić Twój nastrój

Według artykułu opublikowanego przez American Psychological Association, umiarkowane ćwiczenia mogą poprawić Twój nastrój. Bieganie uwalnia endorfiny, które zapewniają naturalny haj. Te substancje chemiczne uspokajają umysł i pomagają zmniejszyć stres. Endorfiny uwalniane podczas biegu poprawiają nastrój, zwiększając poziom pewności siebie i zmniejszając stres. Bieganie jest również korzystne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Istnieje kilka zalet biegania, w tym jego wpływ na mózg i ciało.

Naukowcy odkryli, że ćwiczenia sprzyjają zmianom w mózgu, które są podobne do tych wywoływanych przez leki przeciwdepresyjne. Regularne ćwiczenia zmniejszają również stan zapalny i wytwarzają nowe wzorce aktywności w mózgu. Prowadzi to do ogólnego poczucia spokoju i dobrego samopoczucia. Dodatkowo ćwiczenia uwalniają endorfiny, które podnoszą na duchu i ułatwiają radzenie sobie z trudnymi emocjami. Ćwiczenia mogą również działać jako rozproszenie uwagi, przerywając łańcuch negatywnych myśli.

Badania wykazały, że bieganie może poprawić Twój nastrój nawet o cztery punkty. Pierwszym z nich jest to, że bieganie zwiększa przepływ krwi do mózgu i zwiększa uwalnianie substancji chemicznych poprawiających nastrój. U osób z lękiem zaobserwowano spadek aktywności napiętych mięśni, a po ćwiczeniach czuły się mniej rozedrgane i nadpobudliwe. Bieg w naturalnym środowisku to skuteczne antidotum na zagracony umysł. Jest też łatwy do wykonania.

Może pomóc Ci stracić uparty tłuszcz z brzucha

Bieganie to świetny sposób na zmniejszenie procentowej zawartości tłuszczu w organizmie, ponieważ poprawia zdrowie układu krążenia, wzmacnia dolne partie ciała oraz poprawia nastrój i energię. Wiele osób używa również biegania, aby stracić uparty tłuszcz z brzucha, ale ten trening nie zawsze daje najlepsze rezultaty. Możesz wybrać inne ćwiczenia na spalanie tłuszczu i utratę wagi brzucha, takie jak pływanie, joga i zajęcia taneczne. Oprócz biegania, joga i taniec również spalają tłuszcz z brzucha.

Jednym ze sposobów na spalenie uporczywego tłuszczu z brzucha jest zmiana treningu biegowego. Bieganie po szlakach jest doskonałym wyborem dla biegaczy, ponieważ wymaga większej siły ciała niż płaskie drogi. Bieganie po szlakach jest również dobre dla ludzi, którzy mają plateau w ich utraty wagi. Pomaga przełamać plateau. Najlepszą rzeczą w bieganiu po szlakach jest to, że jest nie tylko zabawne i zdrowe, ale także spala tłuszcz szybciej niż jogging.

Możesz wykonywać wiele rodzajów ćwiczeń biegowych, aby spalić tłuszcz z brzucha, w tym biegi z górki i sprinty. Najskuteczniejsze ćwiczenia polegają na angażowaniu większej ilości grup mięśniowych i rzucaniu wyzwania Twojemu układowi sercowo-naczyniowemu. Ćwiczenia te pomogą Ci spalić więcej kalorii i zbudować mięśnie rdzenia. Bieganie jest najlepszym treningiem do spalania upartego tłuszczu z brzucha, ale chodzenie jest drugie na liście. Aby uzyskać całkowity wskaźnik spalania tłuszczu w organizmie, dąż do co najmniej trzech godzin ćwiczeń cardio w tygodniu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *