Czy Jogging może pomóc mi schudnąć?

Czy Jogging może pomóc mi schudnąć?

Jeśli zastanawiasz się, „Czy jogging może pomóc mi schudnąć?”, ważne jest, aby pamiętać, że ten rodzaj ćwiczeń spala więcej kalorii niż chodzenie. Zmniejsza również ryzyko zachorowania na raka, poprawia nastrój i celuje w tłuszcz na brzuchu. Pomimo wielu korzyści, jogging wymaga nieco korekty w Twoim stylu życia. Na początek wykonaj odpowiednią rozgrzewkę. Dzięki temu mięśnie staną się gibkie, a tętno wzrośnie. Następnie skróć czas marszu, aby zmniejszyć wysiłek. Jeśli uda Ci się utrzymać ten reżim, stanie się on Twoją drugą naturą.

Bieganie spala więcej kalorii niż chodzenie

W porównaniu z chodzeniem, bieganie jest bardziej efektywne w spalaniu kalorii. Chodzenie spala około 150 kalorii na minutę, podczas gdy bieganie może spalić aż 350 kalorii w tym samym czasie. Powodem tego jest fakt, że bieganie jest bardziej wymagające, co zmusza mięśnie do angażowania większej ilości energii. Bieganie wyzwala również większe dopalenie, które zwiększa zużycie tlenu przez organizm po treningu. W rezultacie bieganie jest lepsze dla Twojego zdrowia.

Podczas gdy chodzenie i bieganie spalają kalorie, ich intensywność znacznie się różni. Chodzenie jest uważane za umiarkowaną aktywność, natomiast bieganie jest znacznie bardziej forsowne. Chodzenie i bieganie spalają tę samą liczbę kalorii, ale różnią się tempem. Chodzenie spala około 70 kalorii na milę na płaskiej bieżni, podczas gdy bieganie może spalić prawie trzy razy tyle. Chodzenie może również zwiększyć spalanie kalorii aż o 60 procent, jeśli dodasz nachylenie.

Celuje w tłuszcz brzuszny

Może to brzmieć jak niemożliwe ćwiczenie, aby uzyskać kształt, ale bieganie i jogging celują w tłuszcz brzuszny. Badania wykazały, że ten rodzaj ćwiczeń poprawia metabolizm organizmu i spala tłuszcz z brzucha. To ćwiczenie zwiększy również twój stan psychiczny, ponieważ zwiększa poziom serotoniny w organizmie. Ponadto może sprawić, że poczujesz się bardziej pewny siebie, co jest ogromnym zastrzykiem pewności siebie. I oczywiście, chude i zdrowe ciało jest wzrostem zaufania!

Możesz spalić nadmiar tłuszczu z brzucha, łącząc bieganie ze zdrową dietą. Możesz również wprowadzić małe zmiany w celu poprawy diety i zmniejszenia stresu, aby zmaksymalizować utratę wagi. Na przykład zamiast biegać szybko, zacznij od treningu interwałowego, który pozwala na zróżnicowanie tempa treningów i naprzemienne zrywy o wysokiej intensywności z powolnym joggingiem dla regeneracji. Jeśli chcesz stracić najwięcej tłuszczu z brzucha, możesz też przejść na bieganie z większą intensywnością.

Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Ostatnie badania wykazały, że regularny jogging może zmniejszyć ryzyko zachorowania na 13 różnych rodzajów raka. Choć najbardziej zauważalny efekt zaobserwowano u osób z 90. percentyla aktywności fizycznej, badacze odkryli, że związek ten utrzymywał się niezależnie od wielkości ciała, nawyków palenia czy rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Oznacza to, że każdy może czerpać korzyści z ćwiczeń, niezależnie od wieku i typu ciała. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby określić dokładne przyczyny zmniejszenia ryzyka.

Oprócz zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka, jogging sprzyja utracie wagi, poprawia zdrowie kości i stawów, a także zmniejsza ryzyko chorób serca i wczesnej śmierci. Dodatkowo, jogging został powiązany z wyższym poziomem aktywności fizycznej oraz lepszym zdrowiem psychicznym i emocjonalnym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ćwiczenia fizyczne są niezbędne dla ich ogólnego zdrowia, a jogging nie jest inny. Smutnym faktem jest to, że około połowa wszystkich Amerykanów nie otrzymuje wystarczającej aktywności fizycznej.

Poprawia nastrój

Niezależnie od tego, czy biegasz przez trzydzieści minut, czy spacerujesz przez pół godziny, jogging poprawia nastrój. Naukowcy odkryli, że bieganie zwiększa cyrkulację krwi w mózgu, uwalnia naturalne związki podnoszące nastrój i zmniejsza codzienny stres. Jogging zwiększa również poziom mózgowego hormonu noradrenaliny, który moderuje reakcję na stres. Jogging zapewnia również chwilę umysłowego spokoju.

W badaniach uczestnicy, którzy ćwiczyli przez 10 minut, byli w stanie sprawniej wykonywać zadania poznawcze i zgłaszali wyższy nastrój. Skany mózgu wykazały zwiększoną aktywację w prawym i lewym płacie przedczołowym. Oznacza to, że jogging poprawia nastrój, jednocześnie podnosząc poziom sprawności fizycznej. Ćwiczenia zwiększają również wzrost komórek mózgowych. Jogging promuje zdrowe mechanizmy radzenia sobie. Unikaj niezdrowych sposobów radzenia sobie, takich jak alkohol i jedzenie.

Zwiększa spożycie kalorii

Chociaż jogging jest świetną formą ćwiczeń aerobowych, ma swoje ograniczenia, jeśli chodzi o utratę wagi. Jeśli nadal będziesz biegać w tym samym tempie, twoje ciało dostosuje się i będzie spalać mniej kalorii na minutę pracy. To może prowadzić do plateau w swoich wysiłkach utraty wagi. Zamiast osiągnąć swój cel utraty wagi, możesz doświadczyć kilku plateau. Oto kilka sposobów, dzięki którym Twój trening joggingowy może być bardziej efektywny:

Jogging spala więcej kalorii niż chodzenie. Chociaż rzeczywiste spalanie kalorii zależy od wagi i prędkości, możesz oczekiwać, że spalisz około trzy razy więcej kalorii niż chodząc z prędkością 4,5 mph. Pamiętaj jednak, że utrata wagi to coś więcej niż spalanie większej ilości kalorii i ograniczanie spożycia. Takie redukcjonistyczne podejście do utraty wagi może prowadzić do diet typu jo-jo i kwaśnych relacji z jedzeniem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *