Korzyści z biegania dla zdrowia fizycznego

Korzyści z biegania dla zdrowia fizycznego

Bieganie ma wiele korzyści zarówno dla mężczyzn jak i kobiet, w tym zmniejszone ryzyko raka piersi i udaru mózgu dla kobiet. Ten sport pomaga również osobom we wczesnych stadiach cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi i osteoporozy. Ponadto udowodniono, że obniża ryzyko ataku serca poprzez wzmocnienie serca i tętnic. Ze względu na korzyści dla zdrowia fizycznego, bieganie jest zalecane przez wielu lekarzy.

Wzmacnianie ścięgien, więzadeł i kości

Wzmacnianie ścięgien i więzadeł jest ważne dla ogólnego zdrowia fizycznego. Pomoże to zapobiec urazom i sprawi, że będziesz silniejszy. Większość z nas nie poświęca wystarczająco dużo uwagi temu ważnemu aspektowi naszego zdrowia. Jednak kiedy doświadczamy kontuzji, zdajemy sobie sprawę, jak bardzo musimy wzmocnić nasze ścięgna i więzadła.

Adaptacje do stresującego środowiska fizycznego mogą powodować zmiany w ścięgnach i więzadłach – część ta pochodzi od redaktora portalu witamineo.pl. Ważne jest, aby uniknąć kontuzji i rozgrzać się przed ćwiczeniami. Rozgrzewając się, zwiększasz przepływ krwi do mięśni i ścięgien oraz sprawiasz, że stają się one elastyczne. Ważne jest również, aby nosić odpowiednie buty sportowe, które pasują do Twojego ciała.

Twoje ciało potrzebuje również odpowiednich składników odżywczych, aby utrzymać ścięgna. Twoja dieta jest głównym czynnikiem wpływającym na to, jak dobrze funkcjonuje Twoje ciało, a właściwe odżywianie może pomóc Twoim ścięgnom zachować ich siłę i elastyczność. Dieta zawierająca dużo białka pomoże Twojemu organizmowi w produkcji kolagenu, kluczowego składnika ścięgien.

Ścięgna i więzadła pracują w połączeniu z mięśniami, aby przenosić siłę z mięśni na kości. Są one ważnym partnerem dla Twoich mięśni. Choć może Ci się wydawać, że mięśnie kończą się tam, gdzie zaczynają się ścięgna, w rzeczywistości sięgają one aż do kości i łączą Twoje mięśnie. Ścięgna i więzadła tworzą w ciele strefę mięśniowo-ścięgnistą, w której włókna mięśniowe łączą się ze ścięgnami. Stamtąd ścięgna wyłaniają się jako białe, włókniste sznury, które łączą mięsień z kością.

Kiedy biegasz dla zdrowia fizycznego, wzmacniasz swoje ścięgna, więzadła i kości. Tkanki te łączą każdy mięsień w Twoim ciele. Bez odpowiedniej siły mogłyby łatwo ulec rozerwaniu i stać się słabe. Kiedy się starzejemy, nasze ścięgna zaczynają się przerzedzać i tracą przepływ krwi.

Poprawia zdrowie psychiczne

Bieganie to świetny sposób na poprawę zdrowia psychicznego i zmniejszenie stresu. Pomaga również poprawić pewność siebie i powstrzymać depresję. Badania wykazały również, że bieganie może pomóc zmniejszyć objawy lęku i stresu. Niezależnie od tego, czy cierpisz na nawracające ataki paniki, czy po prostu chcesz być szczęśliwszy, bieganie może pomóc.

Biegacze doświadczają podczas swoich biegów stanu znanego jako „w strefie”. Ten stan to poczucie spełnienia i szczęścia, którego niewiele osób może doświadczać konsekwentnie. Bieganie zwiększa przepływ krwi do mózgu, co tłumi reakcję mózgu na stres i niepokój. Ten zwiększony przepływ krwi może prowadzić do poprawy nastroju i zdrowia psychicznego przez miesiące, lata, a nawet dekady.

Aby uzyskać najlepsze wyniki z biegania, ludzie muszą wstać i poruszać się przez 30 minut na raz. Idealnie, powinni to robić trzy do pięciu razy w tygodniu. Wyznaczenie dziennego celu jest dobrym sposobem na zmotywowanie się. Ważniejsze jest, aby trzymać się rutyny niż mieć doskonały bieg. Korzystne jest również trenowanie z partnerem do ćwiczeń. Mogą dotrzymać Ci towarzystwa podczas biegów, co poprawia zdrowie psychiczne.

Badania wykazały, że bieganie zwiększa rozmiar hipokampa w mózgu. Ten region mózgu jest ważny dla przetwarzania emocji. Poprawia również pamięć. Bieganie zwiększa również aktywność w korze przedniej, która jest ważna dla rozwiązywania problemów i odporności emocjonalnej. Oznacza to, że może pomóc w radzeniu sobie z lękiem, depresją i innymi problemami ze zdrowiem psychicznym.

Kolejną korzyścią z biegania jest poprawa snu. Regularne ćwiczenia sprawiają, że Twój organizm dostaje wystarczającą ilość odpoczynku w nocy, co zwiększa Twój poziom energii i sprawia, że jesteś bardziej aktywny w ciągu dnia. Badanie przeprowadzone przez American Council on Exercise pokazuje, że osoby, które ćwiczą 20 minut dziennie, rzadziej cierpią na zmęczenie i nudności w ciągu dnia.

Poprawia zdrowie układu krążenia

Istnieje wiele korzyści zdrowotnych wynikających z biegania, od poprawy zdrowia układu krążenia po obniżenie ciśnienia krwi. Ten rodzaj aktywności fizycznej spowalnia również proces starzenia, zmniejszając ryzyko utraty kości i mięśni. Bieganie zwiększa tętno, zwiększając przepływ krwi do mięśni i tkanek. Poprawia również nastrój i zwiększa poziom energii.

Kilka badań wykazało, że u osób długotrwale biegających występuje mniejsze ryzyko rozwoju niektórych chorób, w tym raka. U biegaczy stwierdzono również mniejszy stan zapalny w organizmie. Dodatkowo bieganie zwiększa apoptozę w komórkach, która zabija szkodliwe komórki. Komórki nowotworowe są trudniejsze do zabicia niż zdrowe komórki, więc zwiększenie apoptozy może pomóc usunąć je z organizmu.

Choroby układu krążenia są główną przyczyną śmierci na całym świecie, w 2015 roku zmarło na nie 17,9 mln osób. Na szczęście bieganie jest jednym z najlepszych środków zapobiegawczych, jakie możesz podjąć, aby uniknąć choroby. Oprócz poprawy zdrowia układu sercowo-naczyniowego, bieganie łagodzi również objawy astmy i pomaga organizmowi uzyskać maksymalny pobór tlenu.

Oprócz poprawy zdrowia sercowo-naczyniowego, bieganie sprawia, że Twoje nogi są silniejsze i pomaga kontrolować wskaźnik masy ciała. Aktywność o dużej sile uderzenia poprawia krążenie krwi, zmniejszając ryzyko złamań i chorób serca. Pomaga również obniżyć ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi i cholesterolu. Może nawet pomóc zmniejszyć obwód talii i zmniejszyć procentową zawartość tłuszczu w organizmie. Ostatecznie, bieganie jest doskonałą aktywnością aerobową, która może poprawić Twoje zdrowie i pomóc Ci żyć dłużej.

Chociaż bieganie jest doskonałym ćwiczeniem sercowo-naczyniowym, nie jest zalecane do codziennego użytku. Twoje mięśnie i stawy potrzebują czasu na regenerację po wysiłku. Dlatego też powinieneś naprzemiennie stosować dni z małą i dużą ilością kilometrów. Bieganie jest skuteczną formą ćwiczeń sercowo-naczyniowych, prawie tak skuteczną jak jazda na rowerze. To także świetny sposób na utratę wagi, ponieważ pomaga mięśniom wydajniej pompować krew przy każdym uderzeniu serca.

Poprawia zdrowie kolan i pleców

Liczne badania udowodniły, że bieganie może poprawić zdrowie kolan i pleców. W jednym z badań osoby, które regularnie biegały, miały niższe ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej kolan. Naukowcy śledzili 2000 osób przez kilka lat. Zebrali szczegółowe informacje na temat ich nawyków ćwiczeniowych i poziomu bólu kolan. Badanie wykazało również, że długoletni biegacze mieli lepsze zdrowie strukturalne niż osoby nie biegające. Z badania wykluczono osoby, które zrezygnowały z biegania z powodu kontuzji.

Inne badanie wykazało, że bieganie pomagało kondycjonować chrząstkę w kolanie, aby wytrzymała naprężenia mechaniczne. Zmniejszyło również stan zapalny i markery zapalenia stawów. Chociaż potrzeba więcej badań, aby zweryfikować pozytywny wpływ biegania na kolana, wyniki sugerują, że bieganie może pomóc w zapobieganiu chorobie zwyrodnieniowej stawów i innym urazom kolan.

Bieganie jest nie tylko korzystne dla Twojego zdrowia fizycznego, ale może również zwiększyć Twoją wydolność sercowo-naczyniową i jasność umysłu. Ważne jest, aby odpowiednio rozgrzać się przed biegiem, aby zapobiec urazom. Ważne jest również, aby rozciągnąć się po biegu. Nie chcesz przepracować swoich kolan, pędząc przez sesję treningową.

Biegacze często skarżą się na ból kolan. Jednak mało prawdopodobne jest, aby przyczyną było zapalenie stawów. Regularne bieganie wzmacnia kolana i chroni je przed chorobą zwyrodnieniową stawów w późniejszych latach. Istnieją jednak inne przyczyny bólu kolan, w tym ITBS (zespół pasma biodrowo-piszczelowego) i zespół bólu rzepki (PFPS). ITBS może powodować ból w kolanie i udzie. Jeśli pozostawione bez leczenia, ból może migrować do biodra.

Kontuzji związanych z bieganiem można uniknąć dzięki odpowiedniemu rozciąganiu i odpoczynkowi. Ważne jest jednak, aby nie przetrenować, ponieważ może to spowodować złamania stresowe i urazy związane z nadużyciem. Dlatego początkujący powinni zaczynać powoli i zwiększać czas biegu co drugi tydzień. Powinni również brać dni odpoczynku, dając organizmowi czas na regenerację.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *