Jogging i bieganie korzyści

Jogging i bieganie korzyści

Ostatnie badanie wykazało, że jogging i bieganie w umiarkowanym tempie może poprawić twoje życie. Ci, którzy angażowali się w taką aktywność mieli tendencję do dłuższego życia niż ci, którzy tego nie robili. Copenhagen City Heart Study przyglądało się grupie biegaczy od 2001 do 2013 roku. Ci, którzy pozostali w dobrym zdrowiu, to ci, którzy biegali w lekkim tempie przez jedną do dwóch godzin, dwa do trzech razy w tygodniu.

Redukuje stres

Nie ma wątpliwości, że jogging i bieganie mogą pomóc Ci poradzić sobie ze stresem i zachować spokój. Aktywność fizyczna uwalnia w Twoim mózgu endorfiny, serotoninę i noradrenalinę. Te substancje chemiczne są odpowiedzialne za szereg pozytywnych efektów, w tym poprawę nastroju i zwiększenie energii – ta myśl pochodzi od autora strony copymajstermind.pl. Ostatnie badania przeprowadzone przez University of Maryland sugerują, że bieganie i jogging zmniejszają stres i niepokój u biegaczy.

Poprawia sen

Wiele osób uważa, że ćwiczenia fizyczne poprawiają sen. Badania pokazują, że umiarkowana aktywność aerobowa zmniejsza poziom lęku i pozwala ludziom szybciej zasnąć. Oprócz pomagania ludziom w szybszym zasypianiu, ćwiczenia aerobowe zwiększają ilość czasu spędzanego podczas snu. Takie same efekty może przynieść trening oporowy. Ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie, mogą poprawić sen. Korzyści są takie same jak w przypadku ćwiczeń aerobowych i są równie silne u starszych osób. Jednak związek między ćwiczeniami a lepszym snem to coś więcej niż tylko pozytywne efekty ćwiczeń aerobowych.

Zmniejsza ryzyko chorób serca

Naukowcy odkryli, że jogging i bieganie mogą znacząco zmniejszyć ryzyko chorób serca. W porównaniu z osobami nie biegającymi, biegacze mieli o 30 procent niższe ryzyko śmierci i o 45 procent niższe ryzyko chorób serca i udaru. Dodatkowo żyli oni średnio o trzy lata dłużej niż osoby nie biegające. To odkrycie może być ważne dla promowania aktywności fizycznej wśród społeczeństwa i obniżania wskaźników śmiertelności. Korzyści z biegania zaobserwowano niezależnie od prędkości, dystansu i płci. Ponadto były one takie same bez względu na wiek, wskaźnik masy ciała czy status palacza.

Obniża ciśnienie krwi

American Heart Association zaleca co najmniej trzy do czterech czterdziestominutowych sesji umiarkowanych lub energicznych ćwiczeń w każdym tygodniu. Jednakże, można obniżyć ciśnienie krwi poprzez krótsze sesje ćwiczeń, takie jak poranna przejażdżka rowerowa lub jogging po pracy. Wiele badań wykazało również, że szybki spacer i jogging obniżają ciśnienie krwi. Nawet 5-10-minutowa aktywność może znacząco obniżyć ciśnienie krwi.

Zwiększa pojemność płuc

Jeśli jesteś sportowcem, prawdopodobnie słyszałeś, że jogging lub bieganie zwiększa pojemność płuc. To prawda, że ćwiczenia aerobowe poprawiają pojemność płuc, ale zdrowie płuc jest kluczowe dla poprawy wytrzymałości. Palacze, na przykład, są znani z tego, że zmniejszają pojemność swoich płuc. Dodatkowo, palenie jest związane z różnymi rodzajami raka. Dlatego dobrym sposobem na poprawę zdrowia płuc jest rzucenie palenia i rozpoczęcie joggingu.

Zapobiega urazom kończyn dolnych

Badania nad korzyściami płynącymi z biegania i joggingu pokazują, że oba te sporty mogą zapobiegać urazom kończyn dolnych. Te dwa rodzaje aktywności pokrywają się jednak w pewnym stopniu, ponieważ jogging i bieganie mogą być wykonywane na różne sposoby. Podczas gdy bieganie lub jogging są ogólnie uważane za bezpieczne dla kończyn dolnych, poważne urazy mogą wymagać pomocy medycznej. Na szczęście tego typu urazy nie są tak powszechne, jak mogłoby się wydawać.

Zapobiega otyłości

Jednym z najczęstszych ćwiczeń, które kojarzy się z utratą wagi i zapobieganiem otyłości, jest jogging. Według badań przeprowadzonych przez National Taiwan University, jogging spala więcej kalorii niż maszyny eliptyczne. Wymaga również większej siły do przenoszenia ciężaru ciała. Podczas gdy jogging nie musi być długim dystansem, powinien być wykonywany w umiarkowanym tempie, aby uniknąć kontuzji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *