Czy jogging jest dla ciebie dobry?

Czy jogging jest dla ciebie dobry?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy jogging jest dla ciebie dobry? Nie jesteś sam. Tysiące ludzi odkryło liczne korzyści zdrowotne płynące z biegania, a korzyści z joggingu są daleko idące. Nie tylko może poprawić twoje zdrowie sercowo-naczyniowe, ale może również pomóc ci zmniejszyć stres i poprawić trawienie i zdrowie płuc. Oto jak. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach z biegania.

Poprawia zdrowie sercowo-naczyniowe

Podczas gdy korzyści z joggingu są liczne, ważnym aspektem jest czas. W zależności od Twoich potrzeb, najlepsza pora dnia na jogging jest różna. Dla wielu osób preferowany jest poranny jogging, ale badania wykazują mieszane wyniki. Niektórzy mężczyźni zwiększają swoją wytrzymałość tlenową ćwicząc rano, podczas gdy inni odnoszą większe sukcesy wieczorem – ten cytat pochodzi bezpośrednio z serwisu pies.org.pl. Poranny jogging jest również korzystny dla Twojego rytmu okołodobowego, co może pomóc Ci lepiej spać i łatwiej się obudzić.

Bieganie zmusza serce do szybkiego pompowania krwi, która zaopatruje pracujące mięśnie w większą ilość tlenu i przenosi niezbędne składniki odżywcze do wszystkich tkanek organizmu. Ćwiczenie to wzmacnia również serce i zwiększa jego wytrzymałość. Jednak początkujący nie powinni na początku zbytnio obciążać swojego organizmu. Zamiast tego należy przeplatać szybkie spacery z szybkimi biegami, dając sercu odpocząć od wysiłku. Ponadto częstsze bieganie nie gwarantuje lepszego stanu zdrowia serca; niewielka ilość ćwiczeń każdego dnia może być wszystkim, czego potrzebujesz.

Według pracy opublikowanej w American College of Sports Medicine (ACSM) jogging poprawia zdrowie układu krążenia. W badaniu przeprowadzonym w Cooper Clinic przeanalizowano dane od pięciu tysięcy dorosłych osób. Jedna czwarta tych uczestników była biegaczami i mieli oni o 30% niższe ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia niż osoby niebiegające. Biegacze żyli o trzy lata dłużej niż osoby niebiegające, co oznacza, że może to nawet zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu chorób serca.

W rezultacie ćwiczenia fizyczne są najlepszym sposobem na poprawę zdrowia serca. Nawet jeśli nie chorujesz na serce, pojedynczy trening aerobowy może ochronić Twoje serce przed niedokrwieniem, stanem, który jest dla niego szczególnie szkodliwy. Ostatecznie, jogging poprawia zdrowie układu krążenia poprzez zwiększenie metabolizmu serca. Zwiększając ilość wykonywanych ćwiczeń, stajesz się bardziej sprawny fizycznie.

Zmniejsza stres

Nie jest tajemnicą, że aktywność fizyczna pomaga nam zmniejszyć stres. Ale jak dokładnie jogging zmniejsza stres? Jakie są tego korzyści? Oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć. I tak, to naprawdę zmniejsza stres. Poza tym, bieganie pomaga naszemu organizmowi produkować hormony dobrego samopoczucia. Podkręcenie metabolizmu i zdobycie ćwiczeń jest również świetnym pogromcą stresu. Oznacza to, że będziesz mieć więcej energii, będziesz mniej podatny na depresję i ogólnie będziesz zdrowszy.

Naukowcy odkryli, że jogging zmniejsza stres poprzez redukcję reakcji organizmu na stres. Odkryli, że uczestnicy, którzy uprawiali jogging, mieli niższy poziom niepokoju, gdy pokazywano im nieprzyjemne obrazy, w porównaniu z tymi, którym dano 30 minut na siedzenie w ciszy. To odkrycie potwierdza to, co biegacze od dawna podejrzewali. Rutyna to wspaniała rzecz, zwłaszcza w gorączkowych czasach. Zapewnia psychiczną przerwę i daje nam szansę na przemyślenie spraw w sposób skoncentrowany. Biegacze od dawna zdają sobie sprawę z wagi posiadania rutyny, ponieważ pomaga nam ona czuć się bardziej kontrolowanymi przez nasze życie.

Oprócz redukcji stresu, bieganie zapewnia kilka innych korzyści. Nie tylko świetnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, ale także redukuje tkankę tłuszczową i poprawia napięcie mięśni. Ponadto sprawia, że czujesz się lepiej sam ze sobą. Regularni biegacze zgłaszają, że są bardziej zadowoleni ze swojego ciała i mają więcej energii. Ale nawet jeśli nie jesteś biegaczem, bieganie to świetny sposób na zmniejszenie stresu. To nie tylko zabawny sposób na zdobycie codziennej dawki ćwiczeń, ale także świetny sposób na spędzenie czasu w samotności.

Jogging pomaga również Twoim kościom. Wzmacniając kości, pomaga zapobiegać ich łamliwości, dlatego jogging to taki świetny odstresowywacz. Jogging pomaga wzmocnić biodra i kręgosłup, co chroni Cię przed stresem. A ponieważ ludzki mózg jest zalany krwią i tlenem, Twoje serce będzie w stanie pompować większą objętość krwi na jedno uderzenie. To pomaga twojemu sercu pracować w najlepszym wydaniu.

Poprawia trawienie

Ćwiczenia sprzyjają trawieniu. Większość sportów i ćwiczeń sprzyja zdrowemu układowi trawiennemu. Aktywność fizyczna poprawia zdrowie serca, stymuluje produkcję enzymów i promuje zrównoważone bakterie jelitowe. Regularne ćwiczenia poprawiają również krążenie w przewodzie pokarmowym. Aktywność aerobowa poprawia również poziom energii oraz zwalcza zaparcia i wzdęcia. Łatwo jest dostosować te aktywności do różnych poziomów sprawności. I nie zapominaj, że joga jest również dobra dla układu pokarmowego!

Ćwiczenie ma wiele korzyści, w tym fizyczne i emocjonalne dobre samopoczucie. Pomaga złagodzić stres, utrzymać zdrową wagę i poprawia trawienie. Ćwiczenia wykonywane regularnie przyspieszają trawienie i pozwalają organizmowi skuteczniej wchłaniać składniki odżywcze. Trawienie jest istotną częścią ludzkiego organizmu, ponieważ rozkłada jedzenie i dostarcza organizmowi energii. Ćwiczenia przyspieszają trawienie poprzez stymulację mięśni i podniesienie tętna. Dlatego właśnie ćwiczenia fizyczne poprawiają trawienie.

Bieganie zwiększa również ruch pokarmu przez przewód pokarmowy. Badania sugerują, że bieganie może zmniejszyć ciśnienie w okrężnicy. Dzięki temu pokarm mógłby szybciej przemieszczać się przez przewód pokarmowy i sprzyjać wypróżnianiu. Dodatkowo, bieganie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zapalenia uchyłków, rodzaju zaburzeń jelitowych. Jest to szczególnie ważne u mężczyzn, którzy mają nadwagę i są nieaktywni. Badanie to miało na celu pomóc mężczyznom uniknąć takich problemów. Zanim jednak włączysz bieganie do swojej codziennej rutyny, porozmawiaj najpierw z lekarzem.

Ćwiczenia mogą również zmniejszyć ilość czasu potrzebnego na przemieszczenie się stolca przez układ pokarmowy. To dobra wiadomość dla osób, które cierpią na zaparcia. Może poprawić ogólną jakość ich życia i zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, uchyłkowatości lub choroby zapalnej jelit. Podobnie jak w przypadku wielu innych rzeczy w życiu, ćwiczenia są kluczowe dla optymalnego zdrowia. Jest to istotna część zdrowego stylu życia, która może pomóc w zapobieganiu i leczeniu zaparć oraz promować dobre trawienie.

Poprawia zdrowie płuc

Jogging może poprawić zdrowie płuc u wielu osób, niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem, czy po prostu szukasz sposobu na poprawę ogólnej kondycji. Samo ćwiczenie sprawia, że płuca stają się silniejsze, czystsze i bardziej wydajne, a także poprawia postawę. Ponieważ wykorzystujesz dużą część swojej rezerwy oddechowej, po energicznym joggingu możesz czuć się zdyszany, ale nie jest to niebezpieczne. Jeśli jesteś palaczem, możesz skorzystać na unikaniu biernego palenia i stosowaniu zdrowej diety.

Właściwa rutyna ćwiczeń może poprawić wiele aspektów Twojego życia, od obwodu talii, przez serce, po nastrój. Najlepsze ćwiczenia dla zdrowia płuc to te, które trwają co najmniej 30 minut. Spróbuj joggingu, pływania, szybkich spacerów, jazdy na rowerze lub innej aktywności, która wymaga ruchu. Ten rodzaj ćwiczeń poprawia zdrowie płuc i zapobiega rozwojowi różnych chorób układu oddechowego. Upewnij się, że wykonujesz ćwiczenia cardio przez co najmniej 30 minut.

Jeśli palisz, pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń. Astmatycy, którzy mają kontrolowany atak astmy, powinni skonsultować się z lekarzem, ale mogą ćwiczyć bezpiecznie i skutecznie. Ci, którzy cierpią na zwłóknienie płuc mogą również skorzystać z ćwiczeń wolnego oddychania. Jeśli lekarz jest zaniepokojony ryzykiem ćwiczeń, on lub ona może przepisać leki steroidowe, aby pomóc zarządzać objawami. Jogging jest korzystny dla zdrowia płuc, ale nie zapomnij porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

Oprócz tego, że jogging jest doskonałym ćwiczeniem, poprawia również zdrowie płuc poprzez wzmocnienie przepony i poprawę krążenia. Silna pojemność płuc oznacza mniejsze zmęczenie. Regularne ćwiczenia mogą również poprawić funkcjonowanie płuc. Pomoże to również Twojemu oddychaniu poprzez poprawę krążenia krwi, wzmocnienie otaczających tkanek i zmniejszenie zmęczenia. Co więc powstrzymuje Cię przed rozpoczęciem regularnego joggingu? Czytaj dalej, aby uzyskać kilka pomocnych wskazówek i prowadzić zdrowy styl życia.

Spala kalorie

Dobra wiadomość jest taka, że jogging spala kalorie! Bardziej niż jakiekolwiek inne ćwiczenia, jogging może pomóc Ci spalić kalorie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć i zmaksymalizować swoje treningi. Jeśli nie uprawiałeś wcześniej joggingu, powinieneś wiedzieć, jak zacząć. Przed rozpoczęciem joggingu powinieneś rozgrzać swoje ciało krótkim spacerem, aby pobudzić przepływ krwi. Następnie przygotuj nogi do treningu, rozciągając łydki i ścięgna. Upewnij się, że pozostajesz odpowiednio nawodniony i noś ze sobą przenośną butelkę z wodą. Podobnie, jeśli planujesz biegać przez dłuższy czas, możesz rozważyć zabranie ze sobą przekąski bogatej w glukozę.

Podczas joggingu spalasz kalorie, ale także budujesz mięśnie. Będziesz ćwiczyć mięśnie pośladków, nóg, ramion i rdzenia. Rutyna joggingu może pomóc Ci uzyskać szczuplejsze, bardziej stonowane ciało. Przed rozpoczęciem rutyny joggingu, zasięgnij porady lekarza. Twój dostawca opieki zdrowotnej może doradzić, jaki trening cardio jest najlepszy dla Twojego stanu. Jogging jest świetny w przypadku różnych schorzeń.

Bieżnia może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na wchodzenie i schodzenie ze wzgórza. Powinieneś zacząć u podstawy wzgórza i biegać w górę, aż do szczytu. Spacer z powrotem w dół wzgórza, aby obniżyć swoje tętno i złapać oddech. Zrób to trzy do pięciu razy. Następnie powtórz ten proces trzy do pięciu razy. Możesz też uprawiać jogging w miejscu na małej przestrzeni, np. w sypialni.

Choć jogging jest doskonałym ćwiczeniem aerobowym, ma swoje ograniczenia, jeśli chodzi o utratę wagi. Jeśli będziesz uprawiać jogging w tym samym tempie przez zbyt długi czas, Twoje ciało dostosuje się i będzie spalać mniej kalorii na pracę. To może prowadzić do plateau w swoich wysiłkach utraty wagi. Aby zmaksymalizować swoje wyniki, rozważ wykonanie ćwiczeń z masą ciała dwa do trzech razy w tygodniu. Kiedy zaczynasz rutynę joggingu, upewnij się, że skonsultujesz się z pracownikiem służby zdrowia przed rozpoczęciem programu ćwiczeń.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *