Bieganie przed śniadaniem może zwiększyć Twoją koncentrację umysłową

Bieganie przed śniadaniem może zwiększyć Twoją koncentrację umysłową

Korzyści

Bieganie przed śniadaniem może zwiększyć Twoją koncentrację umysłową. Badania wykazały, że ćwiczenia o wysokiej intensywności zwiększają funkcjonowanie mózgu. Kora mózgowa odgrywa kluczową rolę w procesach myślowych, pamięci i uwadze. Według dr Johna Rateya, autora książki Spark: The Revolutionary Science of Exercise and the Brain, bieganie może zwiększyć Twoją koncentrację nawet na trzy godziny. To sprawia, że poranne bieganie jest doskonałym sposobem na zwiększenie koncentracji umysłowej.

Inne korzyści płynące z biegania przed śniadaniem obejmują lepsze trawienie. Wiadomo, że stan na czczo zwiększa maksymalny poziom VO2, czyli optymalny pobór tlenu podczas energicznej aktywności fizycznej. Jednak efekt ten nie jest uniwersalny. W jednym badaniu wzięło udział tylko 14 uczestników, więc trudno określić, czy bieganie przed śniadaniem jest korzystne dla każdego. Mimo to, badania sugerują, że może warto spróbować, jeśli masz skłonność do problemów z trawieniem.

Wady

Jeśli chcesz zacząć dzień od joggingu lub biegu, jedzenie śniadania jest wysoce zalecane. Pominięcie śniadania nie pomoże Ci wytrwać długo w biegu, ponieważ będziesz zbyt głodny, by zrobić cokolwiek produktywnego. Śniadanie najlepiej zjeść poprzedniego wieczoru, kiedy organizm jest już dobrze naładowany. Zapewni Ci to energię potrzebną do energicznego, długotrwałego biegu. Należy jednak pamiętać, że bieganie przed śniadaniem ma swoje wady.

Oprócz wad, bieganie przed śniadaniem ma też zalety. Podkręca metabolizm i pomaga mięśniom spalić więcej tłuszczu. Dodatkowo zwiększa Twoją energię. Sprawia również, że Twoje ciało jest bardziej wrażliwe na insulinę, co zwiększa zdolność organizmu do spalania tłuszczu. Mała przekąska może spowodować rozstrój żołądka, ale będzie miała minimalny wpływ na Twój apetyt. Jeśli jesz zbyt wcześnie rano, możesz czuć się wzdęty lub chory ruchowo, co może zwiększyć ilość spożywanych kalorii.

Żywność, której należy unikać

Przed długim biegiem staraj się jeść pokarmy o wysokiej zawartości węglowodanów, które są szybko trawione. W porównaniu do węglowodanów złożonych, węglowodany proste mogą szybciej dostarczyć energii. Do węglowodanów prostych należą owoce, kawałki tostów z dżemem lub batony energetyczne. Jedz te pokarmy nie więcej niż dwie godziny przed biegiem, aby mieć pewność, że zdążą się strawić przed rozpoczęciem biegu. Podobnie, unikaj rafinowanych i tłustych pokarmów. Doskonałym zamiennikiem jest jednak pełnoziarnisty chleb.

Chociaż potrzebujemy tłuszczu, białka i węglowodanów w naszej diecie, spożywanie tych pokarmów przed biegiem może powodować dyskomfort w jamie brzusznej i zmęczenie. Chociaż spożywanie tłuszczów przed biegiem wiąże się z korzyściami zdrowotnymi, wielu biegaczy nie lubi tych pokarmów. Chociaż nie są one złe dla Twojego organizmu, to jednak ich trawienie trwa zbyt długo. Zamiast tego zjedz małą przekąskę, która jest łatwa do strawienia. Jeśli zamierzasz jeść dopiero na kilka godzin przed biegiem, postaw na lekkie śniadanie składające się z węglowodanów.

Endorfiny uwolnione

Hormony, endorfiny, są uwalniane, gdy Twój organizm doświadcza bólu lub stresu. Endorfiny działają jako naturalne poprawiacze nastroju i środki przeciwbólowe. Pomagają również w reakcji walki lub ucieczki, pozwalając Ci czuć się dobrze w obliczu przeciwności. Uważa się również, że endorfiny pomagają w depresji i lękach. Jednak w tym hormonie kryje się coś więcej, niż się wydaje.

Korzyści z biegania z samego rana wykraczają poza poczucie szczęścia. Naukowcy wykazali, że bieganie przed śniadaniem uwalnia endorfiny, hormon, który zmniejsza percepcję bólu. Endorfiny dają nam również krótkotrwałe uczucie euforii, które może być bardzo korzystne dla naszego zdrowia psychicznego. Ponadto, wczesne poranne biegi zmniejszają stres i niepokój, które są zarówno szkodliwe dla naszego samopoczucia.

Utlenianie tłuszczu

Mężczyźni, którzy ćwiczą przed śniadaniem, mają przewagę, jeśli chodzi o utlenianie tłuszczu. To dlatego, że ich organizm lepiej reaguje na insulinę, a brak węglowodanów stymuluje geny, które kontrolują utlenianie tłuszczu. Przegląd najnowszych badań wykazał, że ćwiczenia na czczo spalają tłuszcz szybciej niż ćwiczenia po jedzeniu. Ale te korzyści mogą nie trwać długo i wciąż jest kilka pytań o to, jak zmaksymalizować utlenianie tłuszczu rano.

Naukowcy odkryli, że 30-minutowy bieg przed śniadaniem może zwiększyć utlenianie tłuszczu. Utlenianie tłuszczu zachodzi w organizmie, gdy kwasy tłuszczowe są przekształcane w ketony, które są łatwiej metabolizowane przez mięśnie i mózg. Ten rodzaj energii jest preferowany przez nasze ciała, ponieważ jest lepszym źródłem paliwa niż glukoza. W rzeczywistości większość ludzi wchodzi w świat fitnessu dla korzyści związanych ze spalaniem tłuszczu, które przynosi.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *